دوربین حرارتی بهترین گزینه برای کنترل دمای بدن افراد در محیط های عمومی (اندازه‌گیری نامحسوس و دوربرد)

دوربین حرارتی
دوربین حرارتی

دوربین تب سنج حرارتی بدن

این دستگاه با استفاده فناوری مادون قرمز درجه ی حرارت بدن افراد را زیر یک ثانیه از فاصله ی ۴۰ الی ۶۰ سانتیمتری اندازه گیری و روی صفحه نمایش خود نشان می‌دهد. دقت بالای اندازه گیری و کالیبره شدن اتوماتیک در محیط های‌ مختلف از بارزترین ویژگیهای این دوربین می‌باشد.

نصب سریع و عدم نیاز به اپراتور جهت استفاده از این دوربین جهت اندازه گیری تب‌ باعث بالا رفتن ضریب اطمینان و کاهش ریسک انتقال بیماریهای‌ ویروسی خواهد بود .

این دوربین به هیچ سخت افزار و نرم افزار جانبی نیاز ندارد و علاوه بر نمایش‌ درجه ی تب‌ روی نمایشگر خود دارای دو نشانگر سبز و قرمز نیز می باشد که در صورتیکه تب‌ فرد از ۳۸ درجه بالاتر باشد نشانگر قرمز به همراه بوق ممتد و اگر پایینتر از این عدد باشد نشانگر شبز روشن خواهد شد، که البته این عدد نیز قابل تنظیم می‌باشد. همچنین این دوربین می تواند با اتصال به گیت ورود مانع عبور افراد با تب بالا از گیت شود.

همه چیز درباره دوربین تب سنج حرارتی بدن

دوربین تب سنج حرارتی بدن دوربین تشخیص تب افراد برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

دوربین تب سنج حرارتی در بین مردم خیلی ناشناخته نیست. اما شاید کاربرد و کارکرد آن مورد سوال باشد. با شیوع ویروس کرونا و بالا رفتن تعداد مبتلایان به این ویروس کشنده، مسئولین و مدیران بخش‌ها و مکان‌های عمومی تصمیم گرفتند تا برای جلوگیری از انتقال و کاهش انتشار سریع ویروس کرونا از راهکارهای جدیدی استفاده کنند تا افراد مبتلا را شناسایی کنند؛ و افراد سالم مصونیت داشته و در امان بمانند. بدین منظور تولیدکنندگان بخش‌های مختلف صنعت درصدد تولید و ساخت دستگاه‌های کارآمد و مفیدی در جهت پیشگیری بیماری کرونا برآمده‌اند و محصولات جدید و یا مشابه با محصولات خارجی را در این حوزه تولید کردند. یکی از شرکت‌های تولیدکننده این محصولات شرکت استیم پاور است که با تولیدات بسیار با کیفیت و مناسب در جهت پیشگیری از ویروس کووید19 توانسته از برندهای شناخته‌شده در این حوزه شود و بین مصرف‌کنندگان محبوبیت و جایگاه ویژه‌ای پیدا کند. از جدیدترین محصولات شرکت استیم پاور دوربین تب سنج حرارتی بدن است. این دستگاه این روزها از ابزار بسیار مفید برای حل دغدغه مسئولین برای کنترل ورودی اماکن است. تا بتوانند افراد مبتلا به کرونا را از افراد سالم شناسایی کنند تا این افراد مبتلا به مکان‌های عمومی موردنظر ورود پیدا نکنند و دیگران را مبتلا نکنند. دستگاه تب سنج حرارتی بدن از دقیق‌ترین راه‌های تشخیص تب در ورودی اماکن است.

کاربرد دوربین های تب سنج حرارتی بدن

ویروس‌های کرونا خانواده بزرگی از‌ ویروس‌ها هستند که می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را بیمار کنند. ویروس کرونایی که به تازگی کشف شده است موجب بیماری عفونی کووید-19 میشود. این ویروس نوظهور و بیماری ناشی از آن، تا قبل از شروع طغیان اخیر در دسامبر سال 2019 در شهر ووهان،کشور چین، ناشناخته بود. تب، خستگی و سرفه‌های خشک رایج‌ترین علائم ابتلا به بیماری کووید-19 هستند. بعضی از بیماران ممکن است علائم دیگری مثل درد و کوفتگی، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال داشته باشند. انتقال کووید-19 از افراد بیمار (حامل ویروس) به افراد سالم امکان‌پذیر است. شاید ساده ترین راه پیشگیری از ابتلا به این ویروس انجام غربالگری و جداسازی افراد مبتلا از افراد سالم باشد. این روزها ورودی و خروجی فرودگاه ها و خیلی امکان مهم مجهز به دستگاه های مخصوص ضدعفونی یا غربالگری شده است تا مسئولین با این روش ساده افراد مبتلا را به مراکز درمانی هدایت و از انتشار ویروس کرونا جلوگیری کنند. یکی از این دستگاه های غربالگری دوربین تب سنج حرارتی بدن است که به کمک افراد آمده تا غربالگری را در محیط های عمومی سهولت بخشد.

دوربین‌های حرارتی با استفاده از فناوری صفحه کانونی در صنعت کاربرد‌های متعددی دارند که می‌توان به استفاده در کاربرد‌های پزشکی آنها اشاره کرد. در اپیدمی‌های مشابه کرونا، چون کنترل عبور و مرور افراد بیمار و هشدار فوری اهمیت بسیاری دارد، از فناوری دوربین های حرارتی می‌توان برای تشخیص فوری تب استفاده کرد و پس از آن بیماران را از افراد سالم جدا کرد.

دستگاه با مقایسه دمای صورت فرد با دمای مرجع ( دمایی که به عنوان استاندارد برای دستگاه تعیین کرده ایم)، دمای صورت هر فرد را ثبت می کند و در صورت بالاتر بودن از میزانی که برای دستگاه تعریف شده تعیین کرده است، هشدار می‌دهد.پس با این دستگاه می‌توان دمای افراد را حین تردد و بدون نیاز به توقف آن‌ها اندازه گیری کرد.

فقط باید مسیر عبور و مرور افراد در راهرویی به عرض مناسب برای جلوگیری از تمرکز هدایت شود. سپس بدون نیاز به توقف فرد همینکه فرد فقط به محض تردد از جلوی دوربین، دمای بدنش اندازه گیری شده و در صورت بالا بودن دستگاه به صورت اتوماتیک هشدار می‌دهد.

با ساخت این دستگاه ایران در لیست صاحبان فناوری دوربین‌های حرارتی قرار گرفت، کشور‌های صنعتی جهان مانند آمریکا، چند کشور اروپایی و چین صاحب این فناوری هستند و در حال حاضر این فناوری در ایران نیز برای خود صاحب جایگاه شد و توسط شرکت استیم پاور یکی از تولیدکنندگانن صنعتی محصولات مرتبط برای پیشگیری از کووید 19شروع به تولید این دوربین های حرارتی کرد.

با قرار دادن دوربین‌های مداربسته تب سنج حرارتی در مجتمع‌های بزرگ و پرتردد یک محیط کار ایمن برای خود و همکاران خود ایجاد کنید. تعداد معدودی از شرکت‌های پیشرفته و بزرگ با استفاده از این دستگاه‌های پرکاربرد و بکارگیری این فناوری نوظهور در مراکز ورودی خود به بهبود ایمنی کمک کردند و جان خود و عده زیادی از همکاران و هم‌وطنان خود را نجات داده‌اند و در مقابل ویروس کرونا پیشگیری انجام داده‌اند.

این فناوری روزانه قادر به کنترل و تشخیص درجه حرارت هزاران نفر از مراجعین به کارمندان می‌باشد و در مقایسه با روش‌های سنتی، در تب سنجی افراد سرعت و دقت بالایی دارد.

همچنین با کاهش خطر ابتلاء از طریق تماس با افراد و دستگاه‌های تب سنجی سنتی با پوست افراد به کاهش انتشار و انتقال ویروس کمک شایانی کرده‌اند. مثلاً برای تشخیص دمای پنج هزار نفر از دماسنج حرارتی معمولی حدود چهار و نیم ساعت زمان لازم است زیرا دستگاه برای تشخیص هر نفر سه ثانیه زمان لازم دارد اما دوربین‌های تب سنج حرارتی در هر ثانیه دمای بدن سه نفر را تشخیص می‌دهند و برای این تعداد نفر فقط سی دقیقه زمان تشخیص لازم است.

مکانیزم عملکرد دوربین تب سنج حرارتی بدن

بر اساس تاکید مسئولین بهداشت در زمان شیوع ویروس کووید 19، اگر فردی دارای دمای بدن بالایی باشد، مشکوک به بیماری کروناست. استیم پاور با طراحی و ساخت این دوربین ها توانسته اختلاف دمای نقاط بدن را با توجه به حرارت نرمال بدن انسان که بصورت پیش فرض برای دستگاه تعریف شده را اندازه گیری کند. این دوربین‌ها درکمترین زمان و بدون توقف افراد جلوی دوربین به صورت آنلاین حرارت بدن افراد را اندازه گیری می‌کنند. بدین جهت استفاده از این دوربینهای تب سنج درمکانهای پررفت و آمد مانند ایستگاه‌های مترو، بیمارستان‌ها و فرودگاه‌ها به سهولت انجام میگیرد. مکانیزم عملکرد این دوربین ها بدین صورت است که وقتی فردی در دیدرس دوربین‌های حرارتی قرار گیرد، درجه حرارت بدنش مشخص می‌شود و در صورتی که فردی دچار تب باشد، هشداری مبنی بر این که دمای بدن فرد مورد نظر بیش از حد نرمال است اعلام میشود. در اینصورت فرد را از جمعیت جدا کرده و به مراکز درمانی برای تشخیص های بعدی و درمان ارجاع می دهند.

 

مزایا و قابلیتهای استفاده از دوربین تب سنج حرارتی بدن

 1. شیوع کووید ۱۹ سبب شد تا برخی ارگانها و مراکز در ورودی های ساختمان از تب‌سنجی برای بررسی دمای بدن مردم به‌عنوان یک غربالگر استفاده کنند.
 2. این دستگاه های تب سنج نیاز به توقف شخص مقابل دستگاه و زوم روی بدن از فاصله نزدیک ندارند. سنجش دمای بدن توسط دوربین های تب سنج حرارتی استیم پاور، نیازی به ایستادن افراد جلوی دوربین ندارد و می تواند در فواصل زیاد با افراد نیز مورد استفاده قرار گیرد.
 3. با نصب این دوربین‌های تب سنج حرارتی در اماکن پر تردد و پرجمعیت، می‌توان در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا، به هموطنان کمک کرد.
 4. این دستگاه قادربه اندازه گیری دمای بدن انسان به صورت جمعی و گروهی است. و در حدود 15 نفر رابطور همزمان تب سنجی می کند.
 5. این دستگاه با قابل نصب در ورودی های ادارات، مراکز عمومی نظیر فروشگاه ها، شرکت ها، ورودی های دانشگاه، بانک ها و ورودی های فرودگاه در نظر گرفته شده تا درجه حرارت بدن افراد را قبل از ورود به محیط آنالیز کند و افراد مبتلا و سالم را غربالگری کند. که در این روزهای شیوع بیماری کرونا نقش پیشگیری کننده ای موثری دارد.
 6. این دوربین ها دارای دو دوربین حرارتی و رنگی و ارائه تصویر واقعی فرد به همراه اطلاعات دمایی بدن افراد هستند.
 7. نصب این دوربین ها کنترل بهتر حرارت بدن افراد را در ورودی و خروجی اماکن فراهم کرده و از ترافیک ناشی از تب سنجی سنتی افراد جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در همین جا شناسایی و به مسوولان بهداشت و درمان معرفی می شوند.
 8. این دوربین ها قابلیت تشخیص و ثبت حرارت بدن انسان در صورت دارا بودن پوشش ماسک توسط افراد را نیز دارا هستند.
 9. دوربین تب سنج حرارتی بدن دارای اعلان هشدار در صورت تشخیص دمای بالاتراز حد تنطیم شده پیش فرض برای دستگاه است.
 10. این دوربین ها دمای بدن افراد را بصورت آنلاین ثبت و ذخیره می کنند.
 11. سرعت حرکت افراد ( تند راه رفتن و آهسته راه رفتن) در تشخیص دمای بدنشان تاثیری ندارد و این دستگاه قادر است با هر گونه حرکت باز هم دمای بدن فرد را با دقت بالایی ثبت کند.

دقت این دوربین ها در تشخیص حرارت بدن و تب افراد

لازم به ذکر است دوربین های مدار بسته حرارتی دقت بالایی در سنجش تب دارند با استفاده از این دوربین‌ها، تا نیم درجه اختلاف دمایی سطح بدن تشخیص داده می‌شود. برای رسیدن به بهترین نتیجه و بالاترین بازدهی، بهتر است این دستگاه در فاصله مناسب ارتفاع حدود 2 مترو 30 سانت و حدود 5 متر فاصله از افراد نصب شود. برای نتیجه بهتر دوربین را در فضای بسته با زاویه 15 درجه نصب کنید.

تاییدیه‌های اخذ شده دوربین حرارتی بدن

پس از شیوع ویروس کرونا در سطح جهان و تایید رسمی آن در ایران و ابتلای روزافزون مردم به این بیماری، شرکت‌های مختلف صنعتی سعی در ساخت و هدایت برخی محصولاتشان در این حوزه کرده اند. در این راستا شروع به تولید یا افزایش ظرفیت تولید محصولاتی برای مقابله با شیوع این ویروس کردند. یکی از این شرکت ها، شرکت استیم پاور است که با تولید دوربین های حرارتی که تب و حرارت افراد مبتلا را تشخیص میدهند در این راستا گام برداشت. دوربین‌های تب سنج حرارتی بدن تائیدیه اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت را دریافت کرده اند. همچنین این دوربین‌های حرارتی مورد تایید معاونت علمی و فناوری نیز هستند.

تمامی محصولات شرکت استیم پاور با حفظ استانداردها و کیفیت بالای خود در تولید، تاییدیه فنی مرکز نوآوری شهری تهران را به لحاظ فنی، عملکرد، کارایی و رعایت استانداردهای لازم بدست آورده است. این دوربین حرارتی استیم پاور توانسته همگام با تکنولوژی های روز دنیا پیش رود و با عایت استانداردهای جهانی به محصولی قابل اعتماد و کارآمد تبدیل شود. دوربین‌های حرارتی با توانایی شناسایی درجه حرارت بالا (تب) در حین شیوع بیماری‌های جهانی مانندسارس،مرس، آنفولانزای مرغی و ویروس کرونا (COVID-19) اولین خط دفاعی جلوگیری از پیشگیری این دسته از بیماری‌هاست. در حال حاضر تشخیص دمای بدن افراد در مکان‌های شلوغ و عمومی برای مقابله با بیماری دغدغه مهم روز جهان است. شرکت ایورد آریا، نماینده رسمی برندهای صنعتی معتبر در دنیا، با ارائه تجهیز فوق سعی در کمک به بهتر شدن روند این موضوع می‌نماید.

این تجهیز که مناسب برای استفاده در فرودگاه‌ها، متروها و مکان‌های عمومی با گیت‌های ورودی می‌باشد، با امکان سنجش دمای بدن 16 نفر (1000) و ۳۰ نفر (2000) به صورت همزمان به کنترل ورودی‌های عمومی و قابل اهمیت کمک شایانی می‌نماید. حرارت‌سنجی یا رادیومتری شاخه‌ای از فناوری است که مزایای گوناگونی را در طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهد. دوربین‌های حرارتی که در این دسته از فناوری جای دارند از قابلیت سنجش دما بهره‌مند می‌باشند. دوربین‌های فوق‌الذکر علاوه بر توانمندسازی سازمان‌ها در تامین امنیت و حفاظت، امکاناتی چون توانایی پیش‌بینی تعمیرات و تمهیدات موردنیاز، بهینه‌سازی هزینه‌ها، پشتیبانی از خدمات مربوط به آتش‌نشانی، عملیات جست‌وجو و نجات را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

دوربین‌های حرارتی با امکان نصب فوق‌العاده آسان، همراه با قابلیت پشتیبانی در روز و شب و همچنین دارای ویژگی پشتیبانی از پروتکلONVIF به‌منظور یکپارچه سازی کامل برنامه‌های third party است. این سری برای نظارت روزانه و شبانه مجهز به کانال‌های حرارتی و نور مرئی می‌باشند. درنظر گرفتن استانداردهای جهانی ONVIF، در طراحی و ساخت این دوربین‌ها سبب شده است تا از توانایی کارکرد این تجهیز از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با زیرساخت‌های موجود و همچنین سیستم‌های جدید، صرف‌نظر از برند، اطمینان حاصل شود. دوربین های حرارتی مجموعه‌ای گسترده از دوربین‌ها با کارآیی کم‌نظیر، به‌منظور نظارت شبانه‌روزی بر محیط، مشاهده و نظارت زیرساخت‌های حیاتی، مکان‌های دارای حساسیت ویژه و همچنین اندازه‌گیری دمای بدن 16 نفر (1000) و ۳۰ نفر (2000)  نفر به صورت همزمان می‌باشد.

دوربین حرارتی
دوربین حرارتی

مناسب‌ترین محیط‌های بهره‌بر از دوربین‌های حرارتی

 1. پایانه‌های اتوبوس، مترو و قطار
 2. بیمارستان‌ها
 3. هتل‌ها
 4. پایانه‌های فرودگاه
 5. مراکز خرید و پارک‌ها
 6. مدارس و مجتمع های آموزشی و ورزشی

پیکربندی دوربین/ کاربرد مستقل از سایر تجهیزات

 1. همانطور که در تصویر نشان داده شده است دوربین حرارتی در فاصله ۵-۳ متری اهداف احتمالی نصب شده است.
 2. واحد مرجع دمای تابش‌گیر (Black body calibration unit) در حوزه دید دوربین حرارتی نصب شده است.
 3. همچنین یک هشداردهنده صوتی یا نوری نیز در این ناحیه نصب شده است که پس از شناسایی هدف با درجه حرارت بالا فعال خواهد شد.   (متصل به خروجی آلارم دوربین -نیازمند منبع تغذیه جداگانه 12VDC ))
 4. رایانه اپراتور با استفاده از مرورگر Microsoft Internet Explorer از طریق یک شبکه محلی به دوربین وصل می‌شود.
 5. اپراتور می‌تواند بلافاصله دمای هر فردی که وارد میدان دید دوربین شده است را مشاهده کند.
 6. در صورت فراتر رفتن از محدودیت دمایی (قابل تغییر و تنظیم توسط کاربر) زنگ هشدار برای یک بازه زمانی تعریف‌شده توسط کاربر به صدا درمی‌آید.

پیکربندی / عملیات شبکه

 1. همانطور که در تصویر نشان داده شده است دوربین حرارتی در فاصله ۵-۳ متری اهداف احتمالی نصب شده است.
 2. واحد مرجع دمای تابش‌گیر (Black body calibration unit) در حوزه دید دوربین حرارتی نصب شده است.
 3. همچنین یک هشداردهنده صوتی یا نوری نیز در این ناحیه نصب شده است که پس از شناسایی هدف با درجه حرارت بالا فعال خواهد شد.
 4. دوربین برای بارگذاری تصاویر ضبط شده در یک FTP Server تنظیم شده است.
 5. با استفاده از مرورگر Microsoft Internet Explorerمی‌توان چند رایانه را از طریق یک شبکهٔ محلی به دوربین متصل کرد.
 6. اپراتور می‌تواند بی‌درنگ دمای هر فردی که وارد میدان دید دوربین شده است را مشاهده کند.
 7. در صورت فراتر رفتن از محدودیت دمایی (قابل تغییر و تنظیم توسط کاربر)، زنگ هشدار برای یک بازه زمانی تعریف‌شده توسط کاربر به صدا درمی‌آید.
 8. کاربر می‌تواند آرشیوی تصویری از چهره‌ها و افراد ایجاد کند که با تصاویر ضبط‌شده توسط دوربین مقایسه شوند.
 9. تمامی چهره‌ها همراه با دمای اندازه‌گیری‌شده به همراه زمان ورود ضبط می‌شوند.
 10. این سیستم می‌تواند در صورت اعلام هشدار، ایمیلی را به گیرندگان انتخاب‌شده از میان کاربران ارسال نماید.

پیکربندی پیشرفته/ کاربرد مستقل از سایر تجهیزات

 

 1. همانطور که در تصویر نشان داده شده است دوربین حرارتی در فاصله ۵-۳ متری اهداف احتمالی نصب شده است.
 2. واحد مرجع دمای تابش‌گیر (Black body calibration unit) در حوزه دید دوربین حرارتی نصب شده است.
 3. رایانه (همراه با اسپیکر) از طریق یک شبکه محلی به دوربین وصل می‌شود و بسته نرم‌افزاری CMS را اجرا می‌نماید.
 4. اپراتور می‌تواند بی‌درنگ دمای هر فردی که وارد میدان دید دوربین شده است را مشاهده کند.
 5. کاربر می‌تواند آرشیوی تصویری از چهره‌ها و افراد ایجاد کند که با تصاویر ضبط‌شده توسط دوربین مقایسه شوند. تمامی چهره‌ها همراه با دمای اندازه‌گیری‌شده به همراه زمان ورود ضبط می‌شوند.
 6. در صورت فراتر رفتن از محدودیت دمایی (قابل تغییر و تنظیم توسط کاربر)، زنگ هشدار برای یک بازه زمانی تعریف‌شده توسط کاربر به صدا درمی‌آید.
 7. تصویر چهره افرادی که دارای درجه حرارت خارج از حد تعریف شده باشند در هارد دیسک محلی ذخیره می‌شود.
 8. کاربر به تاریخچه اطلاعات گزارش‌ هشدارها یا دماها دسترسی خواهد داشت

پیکربندی پیشرفته/ عملیات شبکه

 

 1. چند دوربین حرارتی در فاصله ۵-۳ متری اهداف احتمالی نصب شده است.
 2. واحد مرجع دمای تابش‌گیر (Black body calibration unit) در حوزه دید دوربین حرارتی نصب شده است.
 3. سرور از طریق شبکه محلی به دوربین وصل می‌شود و بسته نرم‌افزاری CMS را اجرا می‌نماید.
 4. اپراتور می‌تواند بی‌درنگ دمای هر فردی که وارد میدان دید دوربین شده است را مشاهده کند.
 5. کاربر می‌تواند آرشیوی تصویری از چهره‌ها و افراد ایجاد کند که با تصاویر ضبط‌شده توسط دوربین مقایسه شوند. تمامی چهره‌ها همراه با دمای اندازه‌گیری‌شده به همراه زمان ورود ضبط می‌شوند.
 6. در صورت فراتر رفتن از محدودیت دمایی (قابل تغییر و تنظیم توسط کاربر)، زنگ هشدار برای یک بازه زمانی تعریف‌شده توسط کاربر به صدا درمی‌آید.
 7. تصویر چهره افرادی که دارای درجه حرارت خارج از حد تعریف شده باشند در هارد دیسک محلی ذخیره می‌شود.
 8. کاربر به تاریخچه اطلاعات گزارش‌ هشدارها یا دماها دسترسی خواهد داشت